Wywiad z Inwestorem – nieruchomość dochodowa na zamówienie

Zakup nieruchomości to bardzo popularny obecnie sposób inwestowania naszych oszczędności. Najczęściej prywatni inwestorzy wybierają nieruchomości mieszkaniowe i apartamenty na wynajem lub tzw. condohotele. Inwestycja w lokale komercyjne to kolejna z możliwości ulokowania kapitału, która obecnie staję się coraz bardziej dostępna dla osób wcześniej nie związanych z branżą budowlaną. Rozmowa z Panem Pawłem – pierwszą osobą w Polsce, która przy współpracy z gdańskim biurem Higasa Nieruchomości, skorzystała z unikatowej usługi, indywidualnego opracowania projektu nieruchomości dochodowej.

1. Kiedy i dlaczego pojawiła się u Pana chęć zainwestowania w nieruchomości komercyjne?

Od kilku lat pracuję jako ETO na zagranicznych kontraktach marynarskich. W tym czasie szczęśliwie udało mi się zgromadzić pewną kwotę oszczędności. Ponieważ lokaty w bankach nie oferują żadnego realnego zysku i nie mam czasu żeby obserwować giełdę, zacząłem szukać dostępnych rozwiązań na zabezpieczenie mojego kapitału. Chciałem mieć coś namacalnego i jednocześnie generującego dobrą stopę zwrotu i tak wpadłem na pomysł kupna lokalu na wynajem. Problem w tym, że długo nie mogłem znaleźć czegoś co dobrze wygląda, położone jest w dobrej lokalizacji i generuje jakikolwiek pasywny przychód. Zrozumiałem, że potrzebuję pomocy profesjonalnej firmy, która nie jest tylko sprzedawcą nieruchomości komercyjnych, ale również będzie w stanie zaoferować kompleksowa obsługę.

2. Jak trafił Pan do biura Higasa Nieruchomości?

Znajomy, z którym współpracuję i znam się od lat polecił mi tę firmę. Sam korzystał z jej usług, aczkolwiek w innym zakresie – pomocy przy znalezieniu najemcy, czyli tzw. komercjalizacji.

3. Jak wyglądał proces współpracy?

Na pierwszym spotkaniu opowiedziałem jakie środki chciałbym przeznaczyć na inwestycję, no i oczywiście ile chciałbym zarabiać. Dzięki rozmowie z Panią Aleksandrą dowiedziałem się jak ważne, poza lokalizacją, są chociażby wielkość budynku, bezpośrednie sąsiedztwo, czy standard wykończenia. Po kilku spotkaniach i poszukiwaniu gotowego, stojącego lokalu, pojawił się pomysł opracowania lub znalezienia projektu na obiekt komercyjny, który spełniałby moje potrzeby.
Po kilku miesiącach rozpoczęliśmy budowę, a dziś mam zwrot z tej inwestycji w wysokości ponad 9% rocznie.

4. Poruszanie się w nowym otoczeniu nigdy nie jest łatwe, zatem czy natrafił Pan na jakieś nieoczekiwane trudności przy tym pierwszym projekcie?

Oczywiście, było tego sporo, natomiast za każdym razem mogłem liczyć na wsparcie ze strony biura Higasa Nieruchomości. Opieka biura obejmowała realizację projektu nieruchomości i zorganizowanie procesu budowy oraz współpracę z deweloperem. Poza tym, uzyskałem pomoc przy zdobyciu dodatkowego finansowania, które było mi potrzebne.

5. Czy zamierza Pan dalej inwestować w ten segment, czy może teraz nadszedł czas na zmianę np. kupno mieszkania na wynajem?

Mieszkania na wynajem mnie nie interesują przy obecnych cenach, gdyż pasywny przychód byłby znacznie niższy, nieregularny i niepewny. Przy lokalu komercyjnym mam umowę z najemcą na co najmniej kilka lat, a koszty wynikające z użytkowania są przeniesione na wynajmującego. Odpowiadając wprost na pytanie – tak, zamierzam dalej inwestować w ten segment. Teraz spróbuję skorzystać z grupowej formy inwestowania, gdyż w tym wariancie potrzebuję mniejszej kwoty niż ostatnio. Wiem, że biuro Higasa Nieruchomości ma niedługo ruszać z takim projektem, więc czekam z niecierpliwością.

Powrót

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić łatwość i wygodę przekazywanych informacji.
W celu wyłączenia prosimy o odpowiednią zmianę konfiguracji przeglądarki. (polityka cookies)