Warto inwestować w lokale użytkowe

Jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej: w lokale handlowe, usługowe, obiekty biurowe i małe inwestycje przemysłowe. Ten sposób inwestowania jest bardziej opłacalny niż zakup mieszkań przeznaczonych na wynajem. Aby ułatwić inwestorom proces inwestycyjny i połączyć zainteresowane strony, powstały biura nieruchomości komercyjnych. Firmą, która specjalizuje się w pośrednictwie obrotu takimi nieruchomościami, jest gdańskie biuro Higasa Nieruchomości sp. z o.o.

Jak się zarabia na rynku lokali użytkowych?

Nieruchomości komercyjne są coraz częściej nabywane w celu czerpania zysków w postaci przychodów z najmu. Jest to dobry sposób na lokowanie oszczędności, a inwestycja gwarantuje pasywny przychód. Jednak trzeba się liczyć z tym, że zwrot z inwestycji nie będzie ekspresowy, choć rentowność takich nieruchomości jest bardzo wysoka. – Średnie stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału wahają się od 7 do 10 proc. To więcej niż w przypadku inwestycji w lokale mieszkalne, gdzie można się spodziewać rentowności w wysokości 4–5 proc.

Od czego zacząć?

Ceny lokali użytkowych o małej powierzchni zaczynają się już od 500 tys. zł. W przypadku zakupu lokalu wynajętego przez popularne sieci handlowe, np. drogerie, czy dyskonty trzeba dysponować kapitałem w wysokości od 2,5 mln zł. Do niedawna kapitał początkowy inwestycji na rynku komercyjnym był wyższy niż na rynku mieszkaniowym, jednak dziś istnieją inne możliwości inwestowania dla osób posiadających mniejsze aktywa. Jedną z nich jest  zakup udziałów w niewielkich parkach handlowych. Naszych klientów wspieramy o tego typu, rentierskie rozwiązania.

 Korzyści z posiadania nieruchomości komercyjnej

Lokal użytkowy jest dla właściciela mniej uciążliwy w obsłudze niż lokal mieszkalny. Często to najemca swoimi siłami przystosowuje go do swoich potrzeb, sam decyduje o jego aranżacji, wystroju. Najczęściej to najemca ponosi w większości (poza dużymi remontami) koszty napraw usterek, które powstały w trakcie eksploatacji lokalu. Umowy najmu zawierane są na okresy od 5 do 15 lat, co przekłada się na stabilność i bezpieczeństwo dochodu z inwestycji. A co jeśli zakupiony lokal właściciel zechce sprzedać razem z najemcą? Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego w chwili przekazania nieruchomości nowemu nabywcy zmienia się jedynie jedna ze stron kontraktu, lecz warunki pozostają te same.

Lokalizacja

W inwestowaniu w nieruchomości komercyjne niebagatelną sprawą jest dobra lokalizacja. Warto zwrócić uwagę na lokale położone w centrach miast, przy głównych, ruchliwych ulicach, w odnowionych kamienicach, gdzie chętnie lokują się np. butiki luksusowych marek. Jednak obecnie centrum miasta nie daje pewności, że zakupiony budynek będzie się cieszył ze strony najemców dużym zainteresowaniem. Często o wiele lepsze okazują się lokalizacje poza centrum, gdzie najemcami są często sieci spożywcze oraz dyskontowe. Ważne jest, aby dojazd do nieruchomości nie był uciążliwy, dostępne były miejsca parkingowe czy przystanki komunikacji miejskiej.

Powrót

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić łatwość i wygodę przekazywanych informacji.
W celu wyłączenia prosimy o odpowiednią zmianę konfiguracji przeglądarki. (polityka cookies)