Transparentność i rzetelna informacja synonimem bezpieczeństwa w inwestowaniu. Komentarz do komunikatów KNF i UOKiK w sprawie tzw. condohoteli

Pod koniec września Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, niejako w nawiązaniu do opinii wydanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie tzw. condohoteli, aparthoteli i innych alternatywnych inwestycji w nieruchomości jak akademiki, czy domki kempingowe. Wynika to oczywiście ze wzrostu popularności inwestycji w nieruchomości, w szczególności z przeznaczeniem na najem krótkoterminowy. Mimo, że oba dokumenty nie dotyczą naszej działalności bezpośrednio, stoimy na stanowisku, że dobro inwestora jest nadrzędne. Stąd popieramy działania obu urzędów – komentuje Michał Ciapka, prezes Higasa Properties.

Powodów, dla których Polacy szukają alternatyw jest pod dostatkiem, chociażby:

 • wzrost zamożności i oszczędności
 • rosnąca inflacja
 • realnie ujemnie oprocentowane lokaty w bankach, które w zdecydowanej większości dają gwarancję zachowania nominału w czasie, a nie realną ochronę siły nabywczej kapitału
 • drożejące ceny mieszkań, które nie znajdują pokrycia w stawkach najmu – tylko w największych miastach przy najmie długoterminowym można zarobić więcej niż 5% w skali roku
 • słabe wyniki funduszy inwestycyjnych i polskiej giełdy.

  Inwestowanie w nieruchomości to jedna z bezpieczniejszym form lokowania kapitału. Trzeba pamiętać, że tak jak w każdym innym przypadku, należy się dobrze przygotować zanim rozpocznie się przygodę z tym rynkiem. Trzeba także koniecznie się dobrze zapoznać, w co de facto „wkładamy” nasze ciężko zarobione pieniądze.

  Dlatego pragnę zaznaczyć, że zdecydowanie popieramy i patrzymy z dużym zadowoleniem na działalność informacyjną i edukacyjną ze strony KNF i UOKIK. Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że w Polsce brakuje rzetelnej i dobrze przygotowanej edukacji finansowej, już na etapie szkolnym. Stąd wiele osób nie wie jak analizować potencjalną inwestycję zaproponowaną przez przedstawiciela jednej czy drugiej firmy.

  Niestety, część inwestycji w condohotele faktycznie obiecuje nierealne zyski lub wylicza je bez ujęcia kosztów, przez co inwestycja jest faktycznie bardziej ryzykowna niż się ją przedstawia. Pięć punktów, które znalazły w ostatniej części komunikatu – jak m.in. „sprawdż kontrahenta” lub „zeryfikuj co kupujesz”, czy wreszcie „przeczytaj zanim podpiszesz” (dodałbym jeszcze słowo „uważnie”) powinny być odruchowe przed jakąkolwiek inwestycją jaką bierzemy pod uwagę.

  W Higasa Properties zawsze stawiamy na transparentność i rzetelność, które wynikają z bliskich nam japońskich zasad. Widać to zarówno w fakcie, że jak coś sprzedajemy to jedynie nieruchomości, a jeśli ktoś chce z nami inwestować i pożycza nam środki, to może to zrobić jedynie na konkretną, wybraną przez siebie inwestycję. Zaproszenie inwestorów do współpracy następuje dopiero po tym jak sami zainwestujemy własne środki na prace związane z zagospodarowaniem terenu, komercjalizacją powierzchni handlowej, opracowaniem projektu i uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę.

  Bezpieczeństwo, poza rzetelnością i przejrzystością, wynika również z faktu, że w Higasa Club klient inwestuje wprost w skomercjalizowany park handlowy typu convieniece, który koncentruje się na podstawowych potrzebach, jak jedzenie, zapewnienie czystości oraz higieny osobistej. Zyski biorą się bezpośrednio z umów najmu, a nie z jakiegoś idealnego „scenariusza bazowego”. Nietrudno zresztą zgodzić się ze stwierdzeniem, że łatwiej zrezygnować wakacji niż z jedzenia. Stawiając na tak pewne potrzeby konsumpcyjne, zamiast na mniej stabilny ruch turystyczny, czy choćby zmienne zdanie studentów w zakresie miejsca zamieszkania, łatwiej niwelować ryzyko inwestycyjne.

  Dlatego, przypominając komunikat KNF, drogi Inwestorze – zanim zdecydujesz się na inwestowanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy – przeczytaj dokładnie co podpisujesz, na jak długo lokujesz pieniądze, skąd biorą się zyski w Twojej inwestycji, sprawdź w co dokładnie inwestujesz i jak ta inwestycja może zachowywać się w zmieniających się warunkach rynkowych, na przestrzeni czasu. Dzięki temu ochronisz swoje pieniądze i najprawdopodobniej będziesz cieszył się ponadprzeciętnymi zyskami.

Powrót

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić łatwość i wygodę przekazywanych informacji.
W celu wyłączenia prosimy o odpowiednią zmianę konfiguracji przeglądarki. (polityka cookies)